תפריט
יהודה הנשיא 9, קרית טבעון
התקשרו: 0587006066

מרפק טניס

מרפק טניס (lateral elbow tendinopathy)

מרפק טניס היא אחת הפתולוגיות הכי נפוצות במרפק, במצב זה המטופל יחוש כאב בצד החיצוני של המרפק ממש בקצה העליון של האמה. מקור הכאב הוא בגיד מרכזי המאגד את רוב הגידים של השרירים אשר מיישרים את שורש כף היד- כפיפה גבית (palmar flexion) או בחיבור שלו לעצם.

בעבר היה נהוג לחשוב שהפתולוגיה בהכרח מתחילה מדלקת של הגיד  ומכאן היה שגור השם “lateral epicondylitis”, או מתהליך ניווני של הגיד “lateral epicondilosis”.

כיום נהוג להשתמש בשם “lateral elbow tendinopathy” אשר לא מקטלג ישירות את הבעיה כדלקת או כתהליך ניווני, המנגנון העומד בבסיס הפתולוגיה הוא עומסים חוזרים ונשנים על השרירים אשר מחלישים את הגיד, במידה והעומסים ימשיכו יתחילו להיווצר קרעים מיקרוסקופיים אשר בהמשך עלולים להפוך לקרעים משמעותיים יותר.

השריר המרכזי אשר מעורב בפתולוגיה הוא  "extensor carpi radialis brevis".

למעשה על פי פיזיותרפיסטים רבים רוב המטופלים אשר מאובחנים עם מרפק טניס הם לאו דווקא טניסאים.

סימפטומים אופייניים:

-המטופלים לרוב יהיו בגילאים 40-50.

-ברוב המקרים הכאב יהיה הדרגתי, לרוב הכאב יתחיל כ-24-72 שעות לאחר סוף שבוע שכלל עבודה חוזרנית של הברגה, בנייה, חבטות טניס עם מחבט חדש ועוד.

-פתולוגיה זו לרוב מערבת פעולות חוזרות ונשנות של המרפק ושורש כף היד כמו בספורט- טניס, סקוואש, בדמינטון, או בעבודות כמו נגרות, סריגה, תפירה או כל עבודה אשר מערבת מכשירים רוטטים, פעולות חוזרות של הברגה ועוד.

-שינוי שנעשה לאחרונה בשגרת אימונים, או בכלל שינוי בשגרת היום-יום בפעולות של גפה עליונה, לדוגמא: שינוי במשקל של מחבט טניס או ברוחב של הידית.

-רמת הכאב תנוע מכאב קל מאוד לכאב חמור אשר מעיר את המטופל באמצע הלילה, על פי חומרת הכאב יוכל המטפל להעריך את רמת הדלקתיות של המקום.

-כשהמקום מגורה יותר כאב יופק בקלות יותר על ידי אחיזה של חפץ כבד ומתיחה של המרפק ושורש כף היד.

*במקרים פחות נפוצים הכאב ייגרם בבת אחת כמו בעת הרמה של חפץ כבד, או בחבטת טניס חזקה מדי עם שימוש לא נכון בגוף.

טיפול:

-שלב ראשון יכלול אבחון של הבעיה ובדיקת חוסרים של כוח וטווחי תנועה.

-מוביליזציות מפרקיות של המפרק להורדת כאב .

-דיקור מערבי ושחרור נקודות טריגר של השרירים האקסטנסורים של שורש כף היד על מנת לשחררם ולהשיב את הפעילות הביומכנית התקינה של המפרק.

-בהמשך על מנת להשלים את תהליך הריפוי של הגידים הפגועים נרצה בהדרגה לחזק את השרירים החלשים ולהתאים תרגילים אשר המטופל יוכל לשלב באימון או לבצע בבית, התרגילים יתבצעו עם רמה מינימלית של כאב ועם תמיכות חיצוניות במידת הצורך כמו טייפינג או מוביליזציה שתעשה על ידי המטפל.

רוצה שיחזרו אליי

שעות פתיחת הקליניקה:

    קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני