תפריט
יהודה הנשיא 9, קרית טבעון
התקשרו: 0587006066

תסמונת הצביטה בכתף

Shoulder impingment

למפרק הכתף צורת מכתש ועלי, המכתש הוא חלק מעצם השכמה (סקפולה) והעלי הוא ראש עצם הזרוע (הומרוס), האקרומיון הוא חלק זיזי בעצם השכמה שמסוכך מעל ראש עצם הזרוע.

בתסמונת הצביטה מתרחש חיכוך חוזרני של רקמות (בורסה, גיד ועוד) אשר נמצאות בין ראש עצם הזרוע ובין האקרומיון, חיכוך שיכול לגרום לדלקת ולפגיעה בפעילות השרירית סביב הכתף.

קיימות כמה סיבות אפשריות לתסמונת הצביטה והן:

  • Rotator cuff tendinopathy- בעיה באחד מהגידים של שרירי ה-rotator cuff , אלה הם ארבעה שרירים אשר מחברים בין עצם השכמה לראש עצם הזרוע, שרירים אלה עוטפים את הכתף ותפקידם הוא לייצב את הכתף ולאזן את התנועה אחד של השני כך שתווצר תנועת כתף חלקה (למידע נוסף ראה rotator cuff tendinopathy). כששרירים אלה לא עובדים בצורה הרמונית ראש עצם  הזרוע יתקרב לאקרומיון ויגרום לחיכוך של הרקמות הרכות אשר נמצאות ביניהם.
  • אבנורמליות בצורה של האקרומיון, כשהאקרומיון מעוקל יתר על המידה או בעל צורה לא רגילה כמו מקור או וו הוא עלול לפגוע במבנים אשר נמצאים מתחתיו ולגרום לדלקת ולפעילות לא תקינה של השרירים מסביב.
  • חולשה או חוסר איזון של שרירי השכמה עלולים לגרום למצב בו השכמה "נשענת קדימה" יתר על המידה ועקב הצורה האבנורמלית של השכמה גם האקרומיון יהיה מוטה קדימה וייפגע במבנים אשר נמצאים מתחתיו.
  • בפעולה חוזרנית של זריקות אצל ספורטאים עלול להתרחש חיכוך חוזרני של הגידים של שרירי ה-rotator cuff כנגד הגלוניד (המכתש), מצב זה יגרום לפציעה בגיד ועקב כך לכאב ופעילות לא תקינה של השרירים המעורבים.

סמפטומים נפוצים:

כאב בפעולות כתף שמעל הראש (מעל 90 מעלות)- הורדת חפץ ממדף גבוה, זריקת כדור, אצל ספורטאים יהיה כאב בזריקות, חבטות, שחייה וכו'.

במישוש תהיה רגישות ממש בקצה של הכתף, כלומר בחיבור של שריר הסופרה-ספינטוס לעצם הזרוע.

Painfull arc- יופיע כאב בתנועה של הרחקה צידית של הכתף בחלק התנועה שבין 70 ל-120 מעלות.

הטיפול הוא אינדיבידואלי ומותאם לגיל ורמת הפעילות אשר נדרשת מהמטופל, בשלב הראשון נרצה להוריד את הכאב בעזרת טיפול מנואלי שיכלול עיסוי רקמות, שחרור triger points, מוביליזציות מפרקיות.

את הטיפול המנואלי ישלימו דיקור מערבי יבש ואלקטרותרפיה לשחרור השרירים והורדת הכאב.

קינזיוטייפ לצורך שימור הטיפול והגנה על המקום הפגוע גם בימים שלאחר הטיפול.

מתיחות וטכניקות להגדלת טווחים מוגבלים, תרגילי חיזוק לשרירים אשר נחלשו כתוצאה מהפציעה ואדפטציות לאימון אצל ספורטאים.

רוצה שיחזרו אליי

שעות פתיחת הקליניקה:

    קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני